Telefon
WhatsApp
Almanya'da Siyahi ve Müslümanlara Karşı Irkçılık Artmakta
Msk kozıjnen

BERLİN (AA) - Almanya'da Uyum ve Göç Araştırmaları Merkezinin (DeZIM) hazırladığı rapor, ülkede çok sayıda insanın ayrımcılığa veya ırkçılığa maruz kaldığını ortaya koydu.
"Irkçılık ve belirtileri" başlığını taşıyan ve 2022'nin kasım-haziran döneminde 21 bin 418 kişinin görüşü alınarak hazırlanan raporda, Almanya’da yaşayanların ırkçılık ve ayrımcılığa ilişkin deneyimleri araştırıldı.
"Almanya'da çok sayıda insan ayrımcılığa veya ırkçılığa maruz kalıyor." ifadesi kullanılan raporda, bu deneyimlerin türleri, sıklıkları, özellikleri ve bulundukları sosyal mekanlara göre farklılık gösterdiği aktarıldı.
Rapora göre, ülkede çoğunlukla siyahiler ve Müslümanlar ayrımcılığa maruz kaldı.
Araştırmaya katılan siyahi erkeklerin yüzde 54,8’i, Müslüman erkeklerin de yüzde 41,2’si özel hayatta ayrımcılık ve ırkçılıkla karşılaştığını belirtirken, bu oran siyahi kadınlarda yüzde 38,1, Müslüman kadınlarda yüzde 29,7 oldu.
Siyahi erkeklerin yüzde 43,5’i, siyahi kadınların yüzde 46’sı, Müslüman erkeklerin yüzde 51,3’ü ve Müslüman kadınların yüzde 46,2’si devlet dairelerinde ayrımcılığa maruz kalırken, Asya’dan gelen erkeklerin yüzde 39,1’i, kadınların da yüzde 38,3’ü devlet dairlerinde ayrımcılıkla karşılaştı.
Müslüman erkeklerin yüzde 54’ü, kadınların da yüzde 61’i inanç sebebiyle ayrımcılığa uğradığını belirtti.
Siyahi erkeklerin yüzde 68’i ve kadınların yüzde 61’i de ten renginden dolayı ayrımcılığa uğradıklarını ifade etti.
- Irkçılık ve ayrımcılık sağlık alanında da görüldü
Müslüman kadınların yüzde 68’i, siyahi kadınların yüzde 67’si doktorlar veya diğer sağlık personeli tarafından başkalarına kıyasla kendilerine "daha adaletsiz veya daha kötü" davranıldığını söylerken, Müslüman kadınların yüzde 35’i, siyahi kadınların yüzde 39'u ve Asyalı kadınların yüzde 29’u bu durumu düzenli yaşadıklarını aktardı.
Özellikle Türkiye ve Nijerya’da yaygın olan isimleri taşıyanlar, doktorlarda ve psikologlarda randevu alırken ayrımcılığa uğradıklarını ve Alman ismi taşıyanlara kıyasla randevu taleplerine daha az olumlu cevap aldıklarını dile getirdi.
DeZIM'in direktörlerinden Frank Kalter, ayrımcılığın birçok farklı alanda görüldüğünü, bu raporda ağırlığı sağlık alanına verdiklerini belirterek, siyahi, Müslüman veya Asyalı görünen kişilerin doktorlarda daha zor randevu alabildiklerini ve şikayetlerinin daha az dinlendiğini ifade etti.
Kalter, ayrımcılık ve ırkçılık tecrübelerinin aynı zamanda korku veya depresif belirtilerle de açık bir şekilde ilişkili olduğunu araştırmada gördüklerine işaret ederek, "Kötü muamele korkusu nedeniyle geçen yıl tıbbi tedaviyi geciktirdiklerini veya tedavi edilmekten kaçındıklarını söyleyen siyahi, Müslüman ve Asyalıların oranı halkın diğer kesimine göre iki kat daha fazladır." dedi.
DeZIM'in diğer direktörü Naika Foroutan da siyahi erkeklerin yüzde 41'i ile Müslüman erkeklerin yüzde 39'unun polis tarafında ırkçı ayrımcılığa maruz kaldığını aktardığını hatırlatarak, demokrasilerde devlet dairelerinde ve kurumlarında herkese eşit davranılmaması gibi bir durumun söz konusu olmaması gerektiğini vurguladı.

Bizi Takip etmeyi unutmayın... 

Sılakeş Dünyasına Katılmak için www.silakes.org linkinin üzerine tıklanız yeterli.

silakes-orgFotoğrafa Tıklayınız!

 

www.silakes.com internet sitesinde yayınlanan imzalı ve her türlü haberlerin her türlü telif hakkı Yayın izni veren haber kuruluşları ve yayın hakkı bulunan www.silakes.com aittir.

www.silakes.com internet sitesinden izin almadan haber kullanmak için haber kaynak ve habere link vermeniz gerekmektedir. Aksi halde kanuni yollara baş vurulacaktır.

 

Auto Altinok

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Msk kozıjnen

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 ADS  Adana Demir. 0 0 0 0
2 ANT  Antalyaspor 0 0 0 0
3 HTY  Hatayspor 0 0 0 0
4 BJK  Beşiktaş 0 0 0 0
5 ÇRZ  Ç.Rizespor 0 0 0 0
6 ALNY  Alanyaspor 0 0 0 0
7 EYP  Eyüpspor 0 0 0 0
8 FB  Fenerbahçe 0 0 0 0
9 GS  Galatasaray 0 0 0 0
10 GFK  Gaziantep FK 0 0 0 0
11 GÖZ  Göztepe 0 0 0 0
12 KSM  Kasımpaşa 0 0 0 0
13 KON  Konyaspor 0 0 0 0
14 KYS  Kayserispor 0 0 0 0
15 İBFK  Başakşehir 0 0 0 0
16 SAMS  Samsunspor 0 0 0 0
17 BOD  Bodrum 0 0 0 0
18 SVS  Sivasspor 0 0 0 0
19 TS  Trabzonspor 0 0 0 0
20
21

Reklam

Hairstyliste

Anket

Vivenso süpürge
Hairstyliste

E-Bülten Aboneliği